Category
Artykuły
- Zakłaczenie u kota
- Weterynarz odpowiada – jak zachęcić kota do picia wody
- Najlepsza bieżnia dla Twojego Bengala
- Bieżnia drewniana vs. bieżnia plastikowa
- Czy bieżnia dla kotów jest bezpieczna?
- Czy bieżnia dla kota przyniesie korzyści mojemu kotu?
- How to teach your cat to use wheel?
- Jak nauczyć kota korzystania z bieżni?
- Weterynarz odpowiada – czy sterylizacja i kastracja jest ważna?
- Kocimiętka i koty
Kiedy zaczyna się wiosna, a na podwórkach pojawiają się „marcujące się” koty. Ma to związek z coraz dłuższymi dniami i wyższymi temperaturami, które mają wpływ na cykl reprodukcyjny samic. W zależności od pogody, pierwsze ruje mogą pojawiać się już w połowie stycznia. Oznacza to, że w marcu mogą przychodzić już na świat pierwsze mioty.
Kastracja kota – definicje
Z definicji jest to trwałe pozbawienie płodności, czyli zdolności do rozmnażania. W tym celu w sposób chirurgiczny usuwa się jądra (u samców) lub jajników zwykle także z macicą (u samic). Fachowe nazwy to kolejno orchiectomia lub ovariectomia lub ovariohisterectomia.
Kotki osiągają dojrzałość płciową najwcześniej około 4 miesiąca życia, co sprawia, że są zdolne do posiadania kociaków. Większość ludzi nie chce, aby doszło do tej sytuacji, gdyż będą zmuszeni do szukania nowych domów dla niechcianych kocich dzieci.
Powody sterylizacji kotki
- Kontrola populacji. Ważne jest, aby wysterylizować kotkę zanim sama będzie miała kociaki. Dla wielu zaskoczeniem jest to jak szybko do tego dochodzi, zwykle około 6 miesiąca życia. Jest uwarunkowane rasą, miesiącem urodzenia i indywidualnym rozwojem. Samice mogą urodzić do trzech miotów w ciągu roku.
- Zapobieganie niedogodnością. Kotki w rui bardzo głośno woła samca (brzmi czasami jakby działo się coś niedobrego), dzieje się to regularnie co około 3 tygodnie, jeżeli kicia nie zajdzie w ciąże.
- Problemy zdrowotne. Ciąża i poród nie są pozbawione ryzyka. U niesterylizowanych kotek mogą wystąpić m. in. ropomacicze (stan zapalny w macicy), nowotwory listwy mlecznej, permanentna ruja, cysty jajnikowe i zaburzenia hormonalne.
Powody kastracji kocura
- Brak popędu płciowego. Rzadziej dochodzi do ucieczek i walk o kotki.
- Zmiana behawioryzmu. Kastracja może ograniczyć zachowania agresywne (szczególnie jeżeli jest wykonana wcześnie). W przypadku kotów dorosłych efekt może być słaby.
- Brak charakterystycznego zapachu moczu. Po spadku hormonów płciowych zmienia się zapach moczu, może też nie dojść do wyrobienia nawyku znaczenia terenu.
- Eliminacja ryzyka chorób płciowych. Nowotworów jąder, zapalenia najądrzy itd.
Zalety kastracji niezależne od płci
- Dłużej żyją – kastrowane kocury żyją prawie dwa razy dłużej niż niekastrowane, a u kotki jest to prawie o 1/3 dłuższe.
- Ograniczenie bezdomności – W Polsce pod koniec 2014 r. działały 184 schroniska dla zwierząt, tj. o 34 więcej niż w 2011 roku, a liczba bezdomnych kotów wzrosła do ok. 24 tys., czyli wzrosła o prawie 18 proc. Większość tych kotów nie znajduje domu.
- Ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób – m. in. FeLV, FIV, chorób przenoszonych drogą płciową.
Wady kastracji
- Tendencja do tycia
- Większy apetyt
- Większe ryzyko problemów z układem moczowym
Pamiętajmy o tym, że w obu przypadkach to nie jest wina kastracji, a trybu życia i sposobu żywienia po zabiegu! Więcej informacji o tym jak zachować sylwetkę i zdrowie naszego pupila można przeczytać w innych naszych artykułach.
Weterynarz odpowiada – najważniejsze rzeczy, aby Twój kot był zdrowy
Dodaj komentarz