Facebook0
YouTube
Instagram
WhatsApp

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop

Jak nauczyć kota korzystania z bieżni?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem bieżni, ale masz obawy czy Twój pupil będzie z niej korzystał? Postaramy się przedstawić w jaki sposób zachęcić kota do samodzielnego korzystania z tej formy aktywności.

Po pierwsze i najważniejsze, NIE umieszczamy kota w bieżni, aby kręcić kołem najszybciej jak się tylko da. Ten sposób może kota przerazić kota do tego stopnia, że będzie omijał bieżnie szerokim łukiem. Stosujemy tylko pozytywne bodźce, potrzebna będzie też spora ilość cierpliwości.

  1. Ukaż bieżnie w pozytywny sposób. Umieść smakołyk lub ulubioną zabawkę na bieżni. Kot powinien zjeść smaczka/wziąć zabawkę.
  2. Spraw, aby kot czuł się swobodnie na bieżni. Nieśpiesznie umieszczaj smakołyk/zabawkę wyżej. Ważne jest aby kot czuł się bezpiecznie stojąc na bieżni, tak aby dla kota naturalne stało się chodzenie po bieżni.
  3. Spraw, aby kot zaczął chodzić. Przytrzymaj smakołyk albo zabawkę wyżej wzdłuż krzywizny koła, ale staraj się nie odsuwać za bardzo od nosa (tak aby czuły chęć dostania się do tego co trzymasz). Musisz pilnować, żeby nie dopadły swojej nagrody za szybko, na chwilę przed dosięgnięciem należy odsunąć ją od kota. Tą czynność zwykle trzeba kilkukrotnie powtórzyć, aby kot czuł się swobodnie idąc po bieżni. Zwykle koty robią kilka kroków i schodzą, muszą przyzwyczaić się do ruchu bieżni.
  4. Pomóż koty zbudować pewność, żeby dłużej spacerować. Przytrzymaj smaczka/zabawkę trochę dalej od kota, tak aby chciał dostać się do nagrody, ale musiał przejść pewien odcinek po bieżni.
  5. Powtarzamy ostatni punkt tak długo, aż kot zacznie korzystać z bieżni samodzielnie. To najtrudniejsza część treningu, bo nie wiadomo jak długo potrwa i tu potrzebna jest spora ilość cierpliwości, o której wspominaliśmy. Jeżeli kot ma w sobie duże pokłady energii jest prawdopodobne, że szybciej zacznie korzystać z bieżni samodzielnie. Nawet trójłapy mogą z bieżni korzystać, choć jest im trudniej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop