Category
Artykuły
- Zakłaczenie u kota
- Weterynarz odpowiada – jak zachęcić kota do picia wody
- Najlepsza bieżnia dla Twojego Bengala
- Bieżnia drewniana vs. bieżnia plastikowa
- Czy bieżnia dla kotów jest bezpieczna?
- Czy bieżnia dla kota przyniesie korzyści mojemu kotu?
- How to teach your cat to use wheel?
- Jak nauczyć kota korzystania z bieżni?
- Weterynarz odpowiada – czy sterylizacja i kastracja jest ważna?
- Kocimiętka i koty
Podstawą dla zachowania zdrowia zarówno i ludzi jak i zwierząt jest zdecydowanie profilaktyka. Pamiętaj! „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – głosił w swojej przysiędze Hipokrates, prekursor profilaktyki, przeszło 2400 lat temu.
ŻYWIENIE: Koty potrzebują odpowiednio dobranej, bogatej w białko zwierzęce a ubogiej w węglowodany karmy – to drapieżniki, które przez stulecia jako główne źródło odżywienia miały mięso. Badania mówią, że najlepszym sposobem żywienia kota jest dieta mokra, ze względu na kocią tendencję do spożywania małej ilości wody. Jeżeli nie ma możliwości karmienia kota w ten sposób (np. przez pracę), warto pomyśleć o diecie mieszanej – mokrej i suchej. Można pomyśleć o przemyceniu z suchą karmą niewielkiej ilości wody jeżeli nasz mruczek taką formę zaakceptuje. Zdarzają się koty, które nie jedzą innej karmy niż sucha – w takiej sytuacji należy poszukać sposobu na skłonienie kota do spożywania wody w innej formie niż z pokarmem.
ZABAWA: Od kociaka do kota starszego wszystkie kochają się bawić. Kocięta zaczynają się bawić w wieku 4 tygodni i spędzają większość czasu na mocowaniu się z rodzeństwem, ucząc się polować. Zabawa z kotem przez zaledwie 20 minut dziennie nie tylko zapewnia stymulację fizyczną, jak i umysłową, ale również wzmacnia więź pomiędzy Wami. Baw się ze zwierzęciem przed położeniem się spać, tak aby kociak był gotowy do snu. Kocięta żyjące pojedynczo mogą bawić się ze swoim właścicielem w sposób mniej delikatny. Mają do zabawy tylko Ciebie i muszą nauczyć się kontrolować wykorzystywane podczas zabawy gryzienie i drapanie. Nigdy nie zachęcaj kota do rzucania się na Twoje ręce i nogi i bawienia się nimi. Do wyboru masz mnóstwo zabawek – piłeczki, wędki z piórkami, nakręcane myszki, maskotki, wskaźniki laserowe czy bieżnie. Wszystkie one pozwolą kotu spędzić czas samodzielnie lub razem z Tobą i dobrze się bawić.
ZDROWIE: Nikt nie jest takim mistrzem jak koty w ukrywaniu swoich dolegliwości. Z pozoru zdrowy kot może mieć problem zdrowotny, dlatego istotne są wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.
Podczas wizyty u lekarza będziesz musiał umieć odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, które są bardzo ważne do oceny zdrowia Twojego podopiecznego m. in. Czy pije więcej wody? Czy zmieniło się cokolwiek w żywieniu? Czy ma mniejszy apetyt? Czy korzysta częściej z kuwety? Czy coś zmieniło się w zachowaniu naszego pupila?
Po wywiadzie lekarz przejdzie do badania klinicznego podczas, którego sprawdzi masę ciała zwierzęcia (jest to ważne po wiele chorób objawia się spadkiem lub zwiększeniem wagi). Weterynarz oceni również stan jamy ustnej – szczególnie czy nie osadza się kamień na zębach – oczy, uszy, skórę i włosy. Omaca brzuch i osłucha serca. Warto wykonać podstawowe badania krwi tj. morfologię i badania biochemiczne. U zwierząt starszych warto wykonać również badanie hormonów tarczycy oraz pomiar ciśnienia krwi.
PROFILAKTYKA: Do profilaktyki u kotów zalicza się odrobaczanie, zabezpieczanie przeciwko pchłom i kleszczom oraz szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym oraz wścieklizny.
- Po raz pierwszy zabieg odrobaczania wykonujemy w wieku 6-7 tyg. Powtarzamy go co 2 tygodnie do ukończenia 12 tygodnia życia. Następnie wykonujemy je co miesiąc do 6 m.ż. Koty wychodzące należy odrobaczać co 3 miesiące, a niewychodzące min. 2 razy w roku.
- Zabezpieczanie przeciwko pchłom i kleszczom zależy głównie od tego czy nasz pupil wychodzi czy nie opuszcza mieszkania/domu oraz od regionu, w którym mieszka. Częstotliwość zależy od zastosowanego preparatu (od 4 tygodni do 12 tygodni).
- Szczepienia zaczyna się w 9 tygodniu życia (panleukopenia, koci katar), powtarza się po 3-4 tygodniach. Podaje się 3 dawki przeciwko chorobom zakaźnym a później można zdecydować się na wściekliznę (nie jest obowiązkowa według prawa tak jak u psów, ale nie oznacza to, że kot nie może na nią zachorować).
Written by lek. wet. Beata Czapiewska
1 thought on “Weterynarz odpowiada – najważniejsze rzeczy, aby Twój kot był zdrowy.”
-
Pingback: Weterynarz odpowiada - czy sterylizacja i kastracja jest ważna? - SzczesliwyKot