Facebook0
YouTube
Instagram
WhatsApp

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop

Weterynarz odpowiada – jak odchudzić kota?

Kot szczupły to kot zdrowy, statystycznie takie koty żyją dłużej. Podstawą odchudzania jest zwiększenie jego aktywności fizycznej i zmniejszenie kaloryczności diety. Jeśli myślimy, jak odchudzić kota otyłego, powinniśmy zwrócić się do lekarza weterynarii. Obecnie większość kotów domowych jest po zabiegu sterylizacji. Po zabiegu u kotów wzrasta apetyt, a spada im metabolizm czego wynikiem jest zwiększona tendencja do szybkiego przybierania na wadze. Odchudzanie kota to proces powolny, przeważnie trwa kilka miesięcy.

ZMIANA KRAMY

Koty nie tyją przez tłuszcz, a przez węglowodany zawarte w pokarmach. Ten pierwszy jest spalany, podczas gdy drugie są magazynowane w tkance tłuszczowej. Nie ma potrzeby kupowania karmy oznaczonej jako karma dla kotów otyłych. Idealna karma to karma mokra wysoko mięsna o niskiej zawartości węglowodanów. Przy zmianie diety należy pamiętać o tygodniowym okresie przejściowym, podczas którego powoli zmniejszamy ilość starej karmy a zwiększamy ilość nowej. Pozwala to mruczkowi przyzwyczaić się do nowej karmy i chroni przewód pokarmowy przed zaburzeniami.

Przy diecie suchej dzienna dawka jest wyliczana na podstawie zapotrzebowania zwierzęcia oraz koncentracji energii w karmie. Nie ma uniwersalnej ilości np. dwie garstki czy pół szklanki, każda karma jest inna. Na przykład dla kota o optymalnej wadze 4 kg, dzienna dawka potrzebna do utraty masa ciała to 152 kcal. Jeżeli karma ma kaloryczność 3,5 kcal/g to kot w ciągu całego dnia powinien zjeść 43 g (152/3,5).

Warto zaopatrzyć się w tzw. kule-smakule lub maty węchowe – mają one za zadanie spowolnić proces jedzenia. Kolejną metodą jest poukrywanie małych porcji jedzenia w rożnych miejscach w mieszkaniu, nawet takich jak półki, co wymusi na kocie trochę wysiłku aby je zdobyć.

Przy zastosowaniu karmy mokrej zasada wyliczania zapotrzebowania jest taka sama. Przykład dla kota o optymalnej masie ciała 4 kg, którego zapotrzebowanie wynosi 152 kcal. Zakładając, że zastosowana przez nas karma mokra zawiera 57 kcal/100 g, nasz kot powinien otrzymywać 2 i 2/3 saszetki dziennie (152/57). Plusem takiego sposobu karmienia jest większa objętość dawki pokarmowej oraz spożycie większej ilości wody przez kota.

Ostatnim sposobem żywienia kota jest dieta mieszana – mokra i sucha. Zapotrzebowanie wylicza się odejmując od dawki dziennej najpierw kalorie z karmy mokrej. Policzmy to na podstawie naszego przykładowego kota 4 kg. Od zalecanej ilości 152 kcal odejmujemy 57 kcal (karma mokra 100 g), zostaje nam 95 kcal, które dzielimy przez 3,5 kcal i mamy 27 g karmy suchej.

WAŻNE! Dawka dzienna powinna być starannie odważana. Stosowanie miarek lub „na oko” nie jest tak dokładne. Wyliczoną ilość należy podzielić na 3-4 posiłki w ciągu dnia.

ZWIĘKSZENIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Zwiększenie wydatkowanie energii pomaga przyśpieszyć proces odchudzania. Można to osiągnąć przez zmobilizowanie naszego kota do większej aktywności fizycznej.

Dodatkowe plusy ruchu to:
– rozwój masy mięśniowej (wzrost metabolizmu spoczynkowego)
– poprawa sprawności
– zacieśnienie więzi z właścicielem
– korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy
– dostarczanie bodźców stymulujących

Najlepsze są krótkie a częste sesje zabawy niż jedna długa sesja w ciągu dnia.

Zabawki są jednym z najlepszych sposobów zachęcania kota do zwiększonej aktywności. Większość jest zaprojektowana tak, aby naśladować zachowania związane z naturalną aktywnością kotów. Dobra zabawka powinna wykonywać szybkie i nieprzewidywalne ruchy, wydawać wysokie dźwięki, być niewielkich rozmiarów lub posiadać możliwość umieszczenia w niej karmy.

Wysoki drapak z platformami pozwala kotu na spożytkowanie energii poprzez wskakiwanie na niego oraz na drapanie.

Jeżeli w naszym domu/mieszkaniu jest miejsce warto rozważyć zakup bieżni dla kota. Przy odpowiedniej zachęcie i treningu jest to bardzo dobry sposób na zwiększenie aktywności naszego pupila, aby pomóc mu w walce z nadwagą lub otyłością.

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop