Facebook0
YouTube
Instagram
WhatsApp

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop

Adopcja kota co warto wiedzieć

Jakie koty można znaleźć w schronisku?

  • koty wolno żyjące

To koty, które większość swojego życia spędziły z dala od ludzi, doskonale sobie radzą samodzielnie. W większości przypadków stronią od ludzi, dopuszczają do siebie (nie zawsze) osoby je dokarmiające. W zamknięciu czują się, nie powinny przebywać w schronisku dłużej niż potrzeba np. na zabieg kastracji/sterylizacji i rekonwalescencji. Nie wykazują chęci do socjalizowania się z ludźmi i zalicza się je do tzw. kategorii zwierząt nieadopcyjnych.

  • koty oswojone (zagubione, porzucone itd.)

Są zazwyczaj przyjaźnie nastawione do człowieka albo są przynajmniej neutralne. Mogą mieć trudności w poradzeniu sobie w środowisku zewnętrznym. Nie potrafią polować ani skutecznie szukać pożywienia, nie mają stałego schronienia, nie potrafią unikać niebezpieczeństw. Dla nich schronisko może być ratunkiem przed śmiercią na ulicy.

  • koty właścicielskie oddane przez opiekuna

Bywa i tak, że rodzina, która dostaje kota w spadku po zmarłej osobie i nie podejmuje się opieki, czasem sąsiedzi czy inne osoby z otoczenia poprzedniego właściciela. Nie rzadko są to ogromne tragedie i ludzi i zwierząt. Nie ma możliwości by w warunkach schroniskowych odtworzyć atmosferę domu, w której taki kot przebywał. Ta część kotów często cierpi najbardziej znające do tej pory tylko swojego opiekuna i nie potrafiące funkcjonować w grupie. U takich kotów śmierć z powodu depresji nie jest wcale taka rzadka.

  • kocięta

Część z nich rodzi się poza ludzkimi siedzibami: na działkach, w piwnicach, w szopach – tam, gdzie bytują niekastrowane kotki. Najlepiej gdyby trafiły do schroniska wraz z matką, to pozwoli na dalszą kotce na dalszą opiekę nad nimi. Zdarza się jednak, że kotka zginie albo zostaną znalezione w kryjówce i zabrane bez matki. Jest to dla maluchów silny stres, sprzyja to chorobom a zarazków w schronisku nie brakuje.

Procedura przedadopcyjna, polega na wywiadzie z potencjalnym adoptującym, służy nie tylko zweryfikowaniu warunków, do jakich ma trafić ma kot, ale także dopasowaniu zwierzaka ze schroniska do człowieka.

To pracownicy i wolontariusze najlepiej znają swoich kocich podopiecznych. Wiedzą, który kot poradzi sobie w pełnym zamieszania domu, a który potrzebuje ciszy, spokoju i poszanowania osobistej przestrzeni.

Nowy dom

Koty schroniskowe to często zwierzęta silnie straumatyzowane. Większość schronisk jest przepełniona, kotów jest dużo i żyją w o wiele większym zagęszczeniu, niż miałoby to miejsce w warunkach środowiskowych.

Jeśli masz już w domu jednego kota lub psa, zapoznaj się z procedurą zapoznawania zwierząt ze sobą. Początki mogą być trudne, dlatego zachowaj dystans między nimi, a następnie bacznie je obserwuj, gdy będą znajdowały się w tym samym pomieszczeniu. Wszechobecny hałas, zwłaszcza jeżeli po sąsiedzku przebywają psy. Kot w hałasie nie odpoczywa, nie może się wyspać, jest cały czas czujny.

Stąd po przywiezieniu do domu kota ze schroniska, zwłaszcza kota dorosłego w pierwszym etapie się wycofa, potrzebuje ciszy i spokoju, aby odnaleźć się w nowych warunkach.

Co zrobić, aby kot bezpiecznie się zaaklimatyzował? Ulokuj kota w pokoju (z niezbędnymi rzeczami) i nie wypuszczaj go przez pierwszych kilka dni – chyba, że sam jasno pokaże, że chce wyjść. W takim pomieszczeniu musi znajdować się kryjówka np. niewielki karton, budka lub transporter bez drzwiczek.

Jest wielce prawdopodobne, że kot schowa się i nie będzie zainteresowany kontaktem, nie narzucaj mu się, nie zagaduj, nie zaczepiaj zabawką, a co najważniejsze nie używaj siły. Rób to co robisz normalnie – popracuj przy komputerze, wypij herbatę itd. Kot w silnym stresie może np. opuszczać kryjówkę tylko w nocy, jeść i pić gdy nikogo nie ma w domu, a do kuwety iść raz dziennie.

Jeżeli w domu jest już drugi kot warto postępować zgodnie z zasadami socjalizacji z izolacją. Można również zakupić feromony do kontaktu, aby ułatwić kotu oswojenie się w nowym miejscu. Syntetyczne feromony policzkowe frakcji F3 to nieinwazyjne, wziewne preparaty o działaniu uspokajającym i wyciszającym, które redukują poziom stresu u kota.

Okres aklimatyzacji do nowych warunków trwa średnio między 4 a 8 tygodni. Musisz pamiętać, że schroniska to skupiska dużej ilości zwierząt i różnego rodzaju choroby są tam bardzo częste.

Zdarza się, że kot ma silny uraz w swojej wątłej psychice, jest wycofany, przestraszony, niechętny do tego by się otworzyć. Jeżeli po pierwszym miesiącu nie ma postępów w socjalizacji może być niezbędna pomoc behawiorysty.

Polecamy, aby przed adopcją zapoznać się z np. poradnikiem przygotowanym przez Schronisko „Na Paluchu” według nas jest tam mnóstwo ważnych informacji.

Nasze oba koty są kotami schroniskowymi. Od początku wiedzieliśmy, że nasi podopieczni będą adoptowani. Jeżeli wszystko zrobimy dobry to kot ze schroniska może okazać nam swoją wdzięczność na wiele sposobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop