Facebook0
YouTube
Instagram
WhatsApp

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop

Kocimiętka i koty

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Naukowa nazwa nepeta pochodzi od rzymskiego miasta Nepi. Rzymianie uprawiali tę roślinę w swoich ogrodach. Polska nazwa kocimiętka pochodzi od tego, że jej zapach wabi koty.

Naturalnie występuje w Europie, Azji i Afryce, do Ameryki Płn. przywieziona przez pierwszych osadników. Często jest uprawiana w ogródkach ziołowych, ale jest często spotykana w środowisku i traktowana jako chwast. Jest uważana za ważną roślinę miododajną. Ma właściwości odstraszające komary, mszyce i muchy a przyciągać pszczoły.

Jest uważana za nieuzależniającą i bezpieczną dla kotów. Co przyciąga koty do tej rośliny?

Nepetalakton to jeden z olejków eterycznych występujących w kocimiętce. Ten olejek stymuluje poprzez endorfiny, te regiony w mózgu kota, które odpowiadają za najważniejsze funkcje. Efekt końcowy to reakcja kota podobna do odpowiedzi seksualnej. Innymi słowy ta substancja powoduje reakcję jak na kocie feromony.

Efekt utrzymuje się średnio przez 10 minut, a po kontakcie koty wykazują 30-minutową odporność na działanie kocimiętki. Wrażliwość na kocimiętkę jest dziedziczna i wykazuje ją ok. 70-80% kotów. Ciekawostką jest to, że kociaki do 6 miesiąca życia nie wykazują reakcji na tę roślinę (nie są dojrzałe płciowo).

Jakie są reakcje na kocimiętkę:

  • ocierają się i tarzają w roślinie,
  • drapią, liżą i gryzą listki,
  • ślinią się,
  • kopią zabawkę z kocimiętką tylnymi nogami,
  • głośno mruczą,
  • miauczą.

Istnieje jeszcze jedna teoria, która głosi, że koty polując na swoje ofiary w wysokiej trawie i gęstych zaroślach była narażone na ukąszenia owadów. W szczególności kocie uszy są atrakcyjne dla np. komarów, gdyż naczynia krwionośne są tam położone płytko i stosunkowo jest na nich niewiele chroniącego futra. Ugryzienia komarów mogą powodować swędzenie. Niektóry twierdzą, że koty nauczyły się wykorzystywać odstraszające właściwości kocimiętki.

Zastosowanie:

  • zachęcić zwierzę do zainteresowania się nowym drapakiem, legowiskiem lub innym przedmiotem dla niego przeznaczonym,
  • uspokoić kota w sytuacji stresowej, np. podczas podróży,
  • zrelaksować kota po wizycie u lekarza weterynarii,
  • załagodzić spór między wrogo nastawionymi do siebie kotami
  • pomaga zmniejszyć nudę.

W jakiej formie kocimiętka jest najlepsza? Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Najpowszechniejsza jest jako ziele suszone, które można umieścić w zabawkach albo dać kotu do powąchania.

Czy kot może przedawkować kocimiętkę? Technicznie nie może. Nie powinien natomiast zjadać jej w dużych ilościach zarówno żywej rośliny jak i wysuszonej, ponieważ może to spowodować wymioty i biegunkę.

Nasze kociaki lubią zabawki z kocimiętką, ale dobrze reagują na kontakt bezpośredni :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop